Lipödem Ameliyatı

Lipödem Ameliyat Planı

Lipödem Hastaları İçin Kişiye Özel Vücut Şekillendirme

Evre 1 ve evre 2 lipödem hastaların çoğunda tek bir cerrahi ile lipödemi tedavi etmek mümkün. Genellikle tercihimiz ilk ameliyatta sadece “liposuction”a odaklanmak. Ancak bazı durumlarda eşzamanlı girişimler gerekli olabiliyor. En çok uyguladığımız ek işlem, alınan yağların saflaştırılarak meme büyütme veya yüz gençleştirme için kullanılması. Diğer eşzamanlı yapılabilecek işlemler karın germe, meme küçültme, kol germe. Uyluk germe işlemini eşzamanlı yapmıyoruz. Eğer gerekirse en erken bir yıl sonra yapabiliriz.

Hiçbir lipödem hastası bir diğerinin aynısı değildir. Her hasta kendine özgü bulgularıyla değerlendirilmeli ve tedavi kişiye özel planlanmalıdır. Lenf Koruyucu VASER Liposuction bu tedavinin temel yapıtaşıdır, ameliyat sonrasında sağlıklı beslenme ve özel egzersizlerle desteklenmelidir.

Lipödem Hastaları İçin Kişiye Özel Vücut Şekillendirme

Lipödem Tanısı

Lipödem tanısı için genellikle herhangi bir tetkiğe gerek yoktur. Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve fizik muayene bulguları lipödem tanısı için yeterlidir. İstanbul dışından başvuran hastalarımızdan bilgileri ve fotoğrafları ile tanı koyabiliyoruz. Bu amaçla "Lipödem Değerlendirme Formumuzu" kullanabilirsiniz. Tedavi planlandıktan sonra hastamızı ameliyattan bir gün önce kliniğimizde ağırlayarak ameliyat planını netleştiriyoruz.

 

Lipödem Tedavisinde Hastane Süreci

Ameliyat sabahı aç karnına hastaneye kabul ediliyorsunuz. Anestezi için gerekli temel testler (Covid-19 dahil) yapıldıktan sonra sizi uyutacak olan anestezi doktorunuz değerlendirmesini yapıyor. Dr. Yener Demirtaş ameliyat çizimlerinizi yapıyor ve sizi ameliyathaneye alıyoruz.

Genel anestezi altında yapılan lipödem ameliyatı, alınacak yağ miktarı ve eşzamanlı girişimlerin varlığına göre 3 ila 5 saat arasında değişiyor.

Kendinize geldiğinizde, korseniz giydirilmiş bir şekilde odanızda olacaksınız. 3-4 saat içinde su içmeye, yemek yemeye başlayacaksınız. İlk geceyi mümkün olduğu kadar konforlu geçirmeniz için yatakta kalmanızı isteyeceğiz ve ihtiyacınız olan tüm ilaçlar serum eşliğinde damar yolundan verilecek. Sabah doktorunuz sizi görecek ve ayağa kalkıp yürümeye başlayacaksınız. Hastanede 1-2 gün kalacaksınız. Süreyi daha çok sizin ağrı eşiğiniz belirleyecek. Çıkış zamanınıza doktorunuzla ortak karar vereceksiniz. Hastaneden çıkmadan önce görevlilerin yardımıyla banyo yapacaksınız ve yedek korsenizi giyeceksiniz.

 

Lipödem Ameliyatı Sonrası

Hastaneden çıkarken ilaçlarınız reçete edilecek. Bir hafta antibiyotik, bir ay kan sulandırıcı, birkaç ay ödem atıcı ve bir kaç gün ağrı kesici kullanacaksınız. Doktorunuza istediğiniz zaman ulaşabileceksiniz. Çıktıktan sonra istediğiniz sıklıkta banyo yapabilirsiniz. Dikişler kendiliğinden eriyeceği için dikiş aldırma derdiniz yok. Mümkünse bir diyetisyenden yardım alarak sağlıklı beslenmek ameliyattan sonraki bir yıl için önceliğiniz olacak. Günde en az 2 - 3 litre su içmeye özen göstereceksiniz. Diğer önemli husus ise spor. Lipödem ameliyatından birkaç hafta sonra spora başlayabilirsiniz. Bizim önerimiz pilates veya yüzmedir. Korse bir ay gece-gündüz, ardından 2 ay gündüzleri kullanılmalı. daha uzun süre kullanmak isterseniz size kalmış. Bir yıl sonunda ideal kilonuza düşebilirseniz, lipödemden kurtulmuşsunuz demektir.

 

Lipödem Hastaları İçin Kişiye Özel Vücut Şekillendirme

Lipödem Blog

Please publish modules in offcanvas position.